Izvršni odbori >

Upravnog odbora >>
Nadzornog odbora >>

Najčešća pitanja i odgovori

:: Naslovna strana > Vesti > Objavljen je Evrokod za projektovanje betonskih konstrukcija i nacionalni prilog za Evrokod 2, deo 2

24.09.2015.
  Institut za standardizaciju Srbije objavio je najobimniji deo Evrokoda koji sadrži opšta pravila za proračun konstrukcija od nearmiranog, armiranog i prethodno napregnutog betona, napravljenog od agregata normalne zapreminske mase i lakog agregata, kao i specifična pravila za zgrade. SRPS EN 1992-1-1:2015 sadrži i poslednju izmenu A1 ovog standarda koja je objavljena 2014. godine na evropskom nivou. Za primenu ovog standarda na teritoriji Republike Srbije biće potrebno koristiti njegov nacionalni prilog na SRPS EN 1992-1-1:2015/NA:2015 koji sadrži sve nacionalno određene parametre a nalazi se na javnoj raspravi do 17.11.2015. godine.

Komisija za standarde i srodne dokumente KS U250-2, Projektovanje betonskih konstrukcija koja je radila na pripremi prevoda i definisanju nacionalno određenih parametara koji će se koristiti u Republici Srbiji za sledeću godinu planira izradu prevoda preostala tri dela Evrokoda 2, čime će u velikoj meri biti olakšana primena ovih standarda u praksi.

Takođe, objavljen je i nacionalni prilog SRPS EN 1992-2:2014/NA:2015 kojim se utvrđuju nacionalno određeni parametri ili posebni postupci proračuna u okviru standarda SRPS EN 1992-2:2014 koji se primenjuje u projektovanju mostova i delova mostova od običnog, armiranog i prethodno napregnutog betona koji je napravljen od agregata normalne zapreminske mase i lakog agregata.

Više informacija možete pogledati na internet prezentaciji Instituta za standardizaciju na sledećem linku.

08. decembar 2022.
eng English