:: Naslovna strana > Vesti > Održana konferencija "Kalendarsko znanje i doprinos Milutina Milankovića"

19.09.2011.
Održana konferencija "Kalendarsko znanje i doprinos Milutina Milankovića"
  Konferencija "Kalendarsko znanje i doprinos Milutina Milankovića", održana je 14. i 15. septembra 2011. godine na Građevinskom fakultetu u Beogradu. Prisutne su pozdravili prof. dr Dragoslav Šumarac, predsednik Inženjerske komore Srbije i predsednik Programskog naučnog odbora Konferencije, prof. dr Žarko Obradović, ministar prosvete i nauke RS, izaslanik Njegove svetosti patrijarha srpskog Irineja, episkop Atanasije Rakita, prof. dr Nikola Hajdin, predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti, prof. dr Marko Ivetić, prorektor Beogradskog univerziteta i prof. dr Đorđe Vuksanović, dekan Građevinskog fakulteta u Beogradu. Skupu su prisustvovali i Aleksandra Drecun, direktor Centra za promociju nauke, zatim predstavnici naučnih, obrazovnih i društvenih institucija, autori radova, učesnici i mediji. Organizator je bilo Udruženje "Milutin Milanković", pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete i nauke RS i Beogradskog univerziteta.

Cilj konferencije je bio da se prikupe i javnosti predstave podaci o nastanku i razvoju kalendarskog znanja sa gledišta matematičke i astronomske teorije merenja i računanja vremena, istoriji kalendarskih znanja od najstarijih vremena do danas, mitološkoj i teološkoj podlozi kalendara, kao i istoriji nastanka i modifikacijama najpoznatijih kalendara, sve do specifičnog doprinosa Milutina Milankovića pokušaju reforme pravoslavnog kalendara. Bila je podeljenja u pet delova (Čovek u vremenu i prostoru, Astronomska osnova kalendarskog znanja, Nastanak i razvoj kalendarskog znanja i njegov civilizacijski doprinos i Kalendar Milutina Milankovića) u okviru kojih su održana brojna predavanja. U četvrtak, 15. septembra 2011. godine, održana je diskusija kao i odlazak učesnika u Dalj - rodno mesto Milutina Milankovića.

Galeriju slika možete pogledati ovde.