Da bi se poboljšala ekonomska isplativost biodizela, razvijene su i razvijaju se nove tehnologije, u kojima se mogu koristiti alternativne sirovine, otpadno restoransko ulje, biomasa, itd. Pored ovih tehnologija razvijaju se i komercijalno sintezni procesi, kod kojih se alternativnim metodama dobijaju biogoriva. Uvidom u dosadašnje stanje, dostignuća u razvoju i istraživanju na području obnovljivih izvora energije, mogu se podeliti na sledeća tehnološka rešenja: komercijalne tehnologije koje su u primeni, a koje daju goriva takozvane prve generacije. Ove tehnologije su razvijene na korišćenju sirovina iz poljoprivrede od zrna žitarica i biomase. Nadolazeće tehnologije su tehnologije druge generacije proizvodnje biogoriva iz sirovina poljoprivredne proizvodnje, kao i iz komercijalnih tehnologija od ulja i masti, do biomase, ali upotrebom novih tehnologija. Jedan od poznatih procesa je Fišer Tropšov proces, kod koga se gasifikacijom dobija BTL-dizel i benzin. Novim tehnologijama proizvodi se i propan gas, livinska kiselina i sl. Treća generacija proizvodnje biogoriva su takozvane tehnologije u razvoju. Ove tehnologije treba da daju vodonik iz biomase, sirovog glicerola i iz biorazgradivih otpadnih materijala.
Termin održavanja
Petak 21.12.2018.godine u 15:00 časova
Mesto održavanja
Inženjerska komora Srbije - Regionalni centar Novi Sad, Danila Kiša br.3, Novi Sad
Cilj i očekivani rezultati
Upoznavanje stručne javnosti sa novim tehnologijama dobijanja biodizela i sa mogućim alternativama za dobijanje biodizela od jeftinih sirovina.
Napomena
Vrednovanje: Predavanje je vrednovano sa 5 bodova za prijavljene učesnike, odnosno 10 bodova za predavače koji su članovi Komore, saglasno Pravilniku o kontinuiranom profesionalnom usavršavanju članova Inženjerske komore Srbije, br.3788/1-13. od 25.11.2014.g. i br.1047 od 01.06.2018.g.
Spisak prijavljenih učesnika: Savremene metode za proizvodnju biodizela