"Starenje biodizela i uticaj parametara na smanjenje oksidacionе stabilnosti"
Ciljne grupe
Članovi Komore tehnološke struke, nosioci licenci 371 i 475
Predavači
Dr Radoslav Mićić, dipl.inž.tehn.
Program
Mešavine biodizela sada su dobro prihvaćene na tržistu i zauzimaju evidentan udeo, koji raste. Postoji nekoliko prednosti u vezi sa korišćenjem biodizela za pogon vozila sa dizel motorima: smanjeni ukupni emisije, smanjena motor habanja kroz povećano podmazivanje i smanjena potrošnja nafte.
Biodizel gorivo se satoji i od mono-alkil estara dugog lanca masnih kiselina poreklom iz biljnih ulja ili životinjskih masti. Zbog svoje prirode, biodizel je podložan procesu "starenja" koji se ogleda u degradaciji fizičko hemijskih karakteristika u funkciji vremena.
Ovi procesi starenja su favorizovani različitim nečistoćama koje preostaju tokom procesa sinteze i prečišćavanja finalnog proizvoda, uslovima skladištenja i kontaminacije skladištenja kao i izborom sirovine za dobijanje biodizela.
U slučaju degradacije biodizela starenjem dolazi do problema kod korišćenja svog goriva. Problemi se ogledaju u začepljenju filtera, brizgaljki i drugih elemenata u sistemu goriva dizel motora.
Termin održavanja
Petak, 06. Novembar 2015. godine
početak: 14:00 časova
Mesto održavanja
Inžnejerska komora Srbije
Regionalni centar Novi Sad
Danila Kiša 3, Novi Sad
Cilj i očekivani rezultati
Cilj ovog predavanja je upoznavanje inženjera sa uzrocima degradacije biodizela starenjem, problemima u skladištenju i mogućnost poboljšanja degradiranog biodizela.
Napomena
Predavanje je vrednovano sa 5 bodova za prijavljene učesnike, odnosno 10 bodova za predavače koji su članovi Komore i uvršćeno u Program obuke kontinuiranog (permanentnog) profesionalnog usavršavanja članova Inženjerske komore Srbije iz oblasti Nacionalnog programa za 2015.godinu.
Spisak prijavljenih učesnika: "Starenje biodizela i uticaj parametara na smanjenje oksidacionе stabilnosti"