Projektovanje puteva: metode analize i projektovanja sistema za odvodnjavanje saobraćajnica i zaštitu voda i tla od zagađenja
Ciljne grupe
Građevinski inženjeri, sabraćajni inženjeri
Oblast
Šira oblast: Tehničke nauke, Građevinarstvo
Uža oblast: Hidrotehnika, Hidrologija,Komunalna hidrotehnika,Zaštita voda od zagađenja,
Rukovodilac
Dr Miloš Stanić, dipl.inž.građ.
Predavači
Dr Miloš Stanić, dipl.inž.građ.
Dr Jasna Plavšić, dipl.inž.građ.
Mr Aleksandar Đukić, dipl.inž.građ.
Fond časova
3 časa
Termin održavanja
četvrtak 21. jun 2012. godine
od 11:00 do 14:00 časova
Mesto održavanja
Prostorije u Inženjerskoj komori Srbije u Beogradu, Bulevar vojvode Mišića 37/II
Kratak opis
Predmet predavanja su savremene metode analize i projektovanje sistema odvodnjavanja kolovoza i pratećih objekata i sistema, u skladu sa savremnim saznanjima i najnovijim uputstvima i preporukama za projektovanje JP Putevi Srbije, koja su u finalnoj fazi izrade.
U prvom koraku moraju se izvršiti hidrološke analize radi defnisanja ulaznih parametara. Hidrološke analize koje su tema predavanja odnose se na: projektovanje odvodnjavanja kolovoza i hidrotehničko projektovanje objekata na ukrštanju puteva sa vodotocima. Predavanjima će pbuhvatiiti metode procene količine kiše i oticaja sa kolovoza, na osnovu kojih se dimenzionišu rigole, slivnici, kolektori kišnog oticaja, putni kanali i retenzije i drugi hidrotehnički objekti. Takođe, pažnja će biti posvećena i hidrološkim analizama za potrebe projektovanja objekata na ukrštanju puteva sa vodotocima gde je zadatak projektanta je da odredi količinu i vremensku raspodelu oticaja za slivnu površinu do tačke ukrštanja puta sa vodotokom.
Predavanja će obuhvatiti pregled metoda analize i projektovanje sistema za zahvatanje, transport i ispuštanje oticaja, za potrebe kontrolisanog prikupljanja i odvođenja kišnog oticaja sa kolovoza pri pojavi merodavnih padavina. Osnovni cilj je povećanje bezbednosti saobraćaja, gde zadržavanje vode na kolovozu ima nepovoljan uticaj na bezbednost odvijanja saobraćaja. Posebna pažnja biće posvećena značaju izbora geometrijskih elemenata trase i tipa kolovozne površine, kao i konkretnim proračunima i preporukama za dimenzionisanje i određivanje kapaciteta i rasporeda objektata za zahvatanje i transport oticaja sa kolovoza.
Pored povećanja bezbednosti odvijanja saobraćaja u uslovima padavina, dodatni cilj je očuvanja životne sredine. Zagađivanje voda i zemljišta usled saobraćaja može biti stalno (svakodnevno) ili vanredno zagađenje koje je često rezultat saobraćajne nesreće. Predavanja će obezbediti pregled mera zaštite koje služe za ograničavanje i sprečavanje direktnog uticaja saobraćaja na kvalitet podzemnih voda, a koje se zasnivaju na vrsti zagađenja, hidrološkim osnovama, proceni osetljivosti područja i načinu odvodnjavanja. Takođe biće date i smernice za projektovanje sistema za zaštitu površinskih voda. U područjima vodonosnih slojeva metode površinskog zaptivanja omogućavaju odgovarajuću zaštitu podzemnih voda u skladu sa osetljivošću područja, a ona se određuje na osnovu parametara povredivosti i izloženosti vodnog resursa.
Cilj i očekivani rezultati
Cilj predavanja je unapređenja znanja i veština inženjera – projektanata u analizama i projektovanju sistema za odvodnjavanje saobraćjnica i zaštitu voda i zemljišta od zagađenja iz oticaja sa saobraćajnica.
Očekivan rezultat su inženjeri-projektanti osposobljeni za primenu savremenih metoda analize i projektavanja sistema za odvodjanjanje saobraćajnica i zaštite voda i tla od zagađenja
Napomena
Kotizacija za članove Inženjerske komore Srbije
iznosi bruto 300 dinara, po osobi. Uplatu naknade za kotizaciju možete izvršiti na račun Inženjerske komore Srbije, broj: 160-40916-33, poziv na broj: 08-broj licence. Dokaz o uplati (overeni primerak uplatnice ili virmana) predajete u prostorijama Komore prilikom dolaska na samo predavanje.
Spisak prijavljenih učesnika: Projektovanje puteva: metode analize i projektovanja sistema za odvodnjavanje saobraćajnica i zaštitu voda i tla od zagađenja