dr Mila Pucar, dipl.inž.arh. naučni savetnik, IAUS
Predavači
dr Mila Pucar, dipl.inž.arh. naučni savetnik, IAUS
Fond časova
150 min (2,5 sata) (približno 3 časa predavanja uključujući diskusiju)
Termin održavanja
Sala u Inženjerskoj komori Srbije, Bulevar vojvode Mišića 37/II, Beograd
Mesto održavanja
Četvrtak, 29. septembar, u 11,00 časova
Kratak opis
Predavanja će obuhvatiti sledeće tematske celine: u uvodnom delu predavanja biće dat kratak prikaz uticaja potrošnje energije u zgradama na životnu sredinu i klimatske promene i mogućnosti primene principa energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije u postojećim objektima, posebno u zaštićenim objektima i celinama. Biće prikazani principi bioklimatskog planiranja i projektovanja (sanacija, rekonstrukcija) kulturno istorijskih objekata i celina. Deo predavanja će obuhvatiti primere iz sveta i mere koje se primenjuju na ovoj vrsti objekata u cilju racionalne potrošnje energije. Poslednji deo predavanja će obuhvatiti tzv. Studiju slučaja (Case study) gde će se kroz konktretan primer zaštićene urbane celine Podgradje Bača (stambeni objekti tradicionalne vojvodjanske arhitekture) i kulturno istorijskih objekata (kompleks crkve Sv. Petra i Pavla sa samostanom časnih sestara Notre Dame i starog sirotišta u Baču) prikazati mogućnosti upotrebe principa bioklimatskog projektovanja u zaštićenim objektima i celinama.
Cilj i očekivani rezultati
Upoznavanje šire stručne javnosti sa principima bioklimatskog projektovanja u zaštićenim objektima i celinama kao i mogućnostima energetske sanacije i rekonstrukcije kulturno istorijskih objekata, kao i stambenih objekata koji čine specifične ambijentalne celine u cilju smanjenja potrošnje energije i poboljšanja uslova komfora.
Spisak prijavljenih učesnika: Mogućnosti upotrebe principa bioklimatskog projektovanja u zaštićenim objektima i celinama