Upravljanje projektnom dokumentacijom i primena najnovijih normi putem E-CAD programskih alata, na primeru alata SEE Electrical
Ciljne grupe
Inženjeri elektrotehnike na području projektovanja, održavanja, nadzora i drugih grana električnog inženjeringa
Rukovodilac
g. Željko Dušak i g. Andrej Orešnik
Predavači
g. Milovan Glavonjić, dipl.inž.el., g. Željko Dušak, dipl.inž.el., g. Andrej Orešnik, dipl.inž.el.
Termin održavanja
Utorak, 7.12.2010. godine, sa početkom u 11,00 časova
Mesto održavanja
Sala u Inženjerskoj komori Srbije, Bulevar vojvode Mišića 37/II, Beograd
Kratak opis
SEGMENT 1
Prvi segment obuhvata upoznavanje učesnika s najnovijim i najrelevantnijim normama za rad s projektnom dokumentacijom i promenama koje donosi ISO/IEC/EN 81346. Tako će učesnici imati priliku da upoznaju preko 10 norma relevantnih za rad s projektnom dokumentacijom, i saznati osnove primena tih norma. Naravno vreme na raspolaganju nije dovoljno za detaljnu obradu cele tematike, ali pruža mogućnost učesnicima da upoznaju relevantne norme, dobiju osnovne informacije o sadržaju i najvažnije u kojim segmentima rada se te norme primenjuju. Tako će steći najvažnije informacije o primeni tih norma u Evropskoj Uniji i o finansijskim benefitima primene tih normi.
SEGMENT 2
U drugom segmentu edukovaće se učesnici kroz korišćenje najsavremenije programske opreme specijalizirane za projektovanje elektro dokumentacije, kao što je SEE Electrical/CADdy++, zatim ubrzati implementaciju EU direktiva, novih norma i tehničke regulative. Programska oprema SEE Electrical/CADdy++ je predstavnik E-CAD alata, jedan je od najraširenijih alata za projektiranje u elektrotehnici i koriste ga mnoga poduzeća koja se bave zadacima kao što su održavanje, nadzor, projektiranje itd. SEE Electrical je idealni alat za primjenu kao primjer E-CAD alata jer korisnici pažljivim radom u tom vremenu mogu steći osnove rada u alatu potrebne za daljnji tijek seminara. Tako bi učesnici stekli osnovna znanja o:
- Izradi inteligentnih E-CAD simbola
- Osnovnom radu s integriranim bazama za centralni nadzor projekta
- Osnove automatske izrade popratne dokumentacije
- Osnove izrade shema u E-CAD alatu SEE Electrical/CADdy++
- Prilagođenost i novosti SEE Electrical/CADdy++ za primjenu novih norma
SEGMENT 3
Treći segment predavanja se odnosi na upravljanje projektnom dokumentacijom. Ovaj segment se sastoji od dva predavanja, koja su međusobno povezana, i predstavljaju tri razine upravljanja dokumentacijom.
Prvo predavanje obuhvata pitanje idealnog formata za projektnu dokumentaciju. Ovde se ne pokušava odrediti koji programski alat je najbolji i čiji format je najkvalitetniji, već se o istima raspravlja na principijelnoj razini, i to na tri osnovne razine:
- Papirnata i ostala nedigitalizirana dokumentacija
- Dokumentacija izrađena u nespecijaliziranim alatima
- Dokumentacija izrađena u specijaliziranim elektroinženjerskim (E-CAD) alatima
Tokom predavanja će se raspraviti prednosti i nedostaci svih vrsta dokumentacije kako po pitanju kvaliteta dokumentacije u svojem obliku tako i po pitanju kvalitete dokumentacije pri komunikaciji s ostalim sastavima i organizacijskim jedinicama.
Drugo predavanje raspravlja horizontalnu i vertikalnu integraciju programskih alata. Izraz horizontalna integracija je jedna od mogućih karakterizacija te vrsta povezivanja, i može kroz literaturu imati druge nazive, ali u pravilu podrazumeva povezivanje različitih profesionalnih sastava i alata iste organizacijske razine s ciljem povećanja kvalitete dokumentacije i ubrzanja rada, i time postizanje ušteda kroz proces projektiranja. Ovaj proces će biti demonstriran na primeru alata SEE Electrical ali nije nužno ograničen na isti. Tako će učesnici imati priliku analizirati mogućnosti poboljšanja procesa izrade projektne dokumentacije i sami doći do vlastitih zaključaka po pitanju prednosti i mogućih nedostataka povezivanja programskih alata iste organizacijske razine. Vertikalna integracija podrazumeva povezivanje profesionalnih programskih alata kroz više organizacijskih razina, za primenu u različitim aplikacijama. Cilj vertikalnog povezivanja je bolji nadzor nad segmentima procesa projektiranja i kvalitetno praćenje celokupnog projekta (nezavisno o tipu dokumentacije) kroz celi projekt, od faze ideje do faze eksploatacije projekta.
Cilj i očekivani rezultati
Informisanje inženjera o novim standardima te alatu koji podržavaju standarde.
Napomena
Kapacitet sale je 130 mesta.
Spisak prijavljenih učesnika: Upravljanje projektnom dokumentacijom i primena najnovijih normi putem E-CAD programskih alata, na primeru alata SEE Electrical