Jedna od oblasti koja je široko zastupljena u oblasti izgradnje objekata poslednjih godina u Srbiji, jeste oblast primene prirodnog gasa i tečnog naftnog gasa. Očekuje se da će i u dužem, narednom nizu godina, ova oblast izgradnje biti atraktivna u našoj Republici s obzirom na velika područja koja nisu gasifikovana, kao i na stalni porast cena energije i energenata.
Oblast prirodnog gasa i TNG-a prilično je dobro pokrivena važećom zakonskom regulativom i standardima. Projektanti i izvođači koji se bave navedenom oblašću određena pitanja i tehničke probleme često rešavaju tipski, ne upuštajući se dublje u tehničke analize. Ovakav pristup može da dovede do izbora opreme čije su tehničke karakteristike na nivou većem od stvarno potrebnih. Posledica su veći investicioni troškovi i, kasnije, troškovi eksploatacije i održavanja.
Predavači su pokušali da predavanjem slušaocima skrenu pažnju na drugačiji način razmišljanja o tehničkim rešenjima, s jedne strane kroz prikaze proračuna koji se primenjuju u propisima drugih država (SAD), a s druge, kroz primenu dokazano primenljivih formula i jednačina kojima se može doći do tačnijih rešenja.
Dat je prikaz proračuna debljina zida cevi za transport gasa po metodologiji koja se primenjuje u SAD, sa posebnim osvrtom na koeficijente sigurnosti i koeficijente valjanosti zavarenih spojeva, koji su kod njih nešto drugačiji nego što su oni dati našim pravilnicima.
Slušaocima je skrenuta pažnja na postupak određivanja koeficijenata trenja u cevima i predstavljen je jedan od načina njegovog izračunavanja.
Predstavljeni su i načini određivanja termofizičkih svojstava mešavina (višekomponentnih) gasova različitih molekulskih masa i veličina molekula. Ovo je posebno važno jer greške u određivanju faktora kompresibilnosti kojim se jednačina stanja idealnog gasa privodi primeni za preračunavanje veličina stanja realnih gasova, na visokim pritiscima dovode do grešaka izračunatih veličina stanja i do 500%.
Objašnjena je i razrađena metodologija za određivanje viskoznosti fluida - mešavina gasova.
Prikazan je postupak za određivanje promene temperature smeše gasova koja protiče kroz gasovod slobodno položen u zemlju.
Dat je način proračuna pada pritiska u cevima za slučaj strujanja stišljivih fluida - predstavljen je postupak koji se najčešće koristi u SAD.
U
okviru programa Permanentnog obrazovanja u Beogradu, u sali Inženjerske komore
Srbije 16. juna 2008, održano je predavnje na temu "Prirodni gas i TNG - Primena,
oprema za cevovodni transport, projektovanje", uz solidan broj zainteresovanih
članova Komore |
Prikazan je i postupak proračuna prstenastih cevnih mreža za slučaj proticanja nestišljivih fluida kroz iste.
U instalacijama za TNG, kavitacione pojave su realna opasnost. Predavanjima su objašnjeni uzroci nastanka kavitacionih pojava, prikazana su i objašnjena tehnička rešenja koja se primenjuju na pumpama kako bi se smanjila mogućnost pojave kavitacije i detaljno je razrađen postupak izbora pumpi sa aspekta dimenzionisanja usisnih cevovoda.
Interesovanje za kurs bilo je iznad očekivanja i autori se nadaju da će interesovanje i dalje biti na takvom nivou.
|